Staff Email Addresses

Name

Position

Applegate, Jane 3-6 Grade Special Education Teacher
Arey, Jenna Fourth Grade Teacher
Assenmacher-Umthun, Megan K-12 Music
Bair, Angela HS Teachers
Baker, Kathy Speech Pathologist
Baker, Susan Foundation Room Special Education Teacher
Barr, Thomas Middle-High Principal
Bastidas, Susan Foundation Room Teacher Associate
Bear, Clinton Meskwaki Language Program, Teacher Associate
Bear, Nathan Custodial
Bear, Vicki Meskwaki Language Program, Teacher
Blystone, Ben Music Teacher
Bousum, Julie 7-12 Art
Branan, Tonya Cook
Brown, Heath E2020/Teacher Associate
Brown, Steadman Meskwaki Language Program Coordinator
Buchanan, Alex Fourth Grade Teacher
Buffalo, Estelle Federal Food Program Secretary
Buffalo, Jim Facilities Manager
Buffalo, Yvondra Teacher Associate
Campbell, Cynthia Physical/Occupational Therapist
Clapper, Amber Third Grade Teacher
Corum, George Teacher Associate
Cosgrove, Camara Third Grade Teacher
Crawford, Trish Cook
Dale, Todd Activities Director
Daleske, Jean 7-12 Family and Consumer Science
Daniel, Paul Mental Health Counselor
Davenport, Jaden Meskwaki Language Program, Teacher Associate
Davenport, Jill Meskwaki Language Program, Teacher
Erickson, Nikki Teacher Associate
Gates, Jennifer  EC-2 Grade Special Education Teacher
Griffen, Matthew MS/HS Math Instructor
Henely, Paul Elementary Principal
Hennessy, Darrold Transportation
Hill, Brittany Kindergarten Teacher
Hohmann, Rebecca 7-12 Counselor
Johnson, Deanna Elementary Secretary
Johnson, Kent Maintenance and Transportation
Joy, Carolyn Meskwaki Language Program, Teacher
Kadner, Betty Art Teacher
Kapayou, Gina Meskwaki Language Program, Teacher
Kapayou, Jamie Meskwaki Language Program, Teacher
Kapayou, Orielle Meskwaki Language Program, Teacher Associate
Kapayou, Raven First Grade Teacher Associate
Kapayou, Winona Meskwaki Language Program, Teacher Associate
Kaplan, Linda Registered Nurse
Kaufman, Julie Teacher Associate
Keahna, Dia Meskwaki Language Program, Teacher Associate
Keahna, Dina EC-6 Counselor
Keahna, Eva High School Secretary
Keahna, Lauryn Financial Business Manager
Keahna, Sophilia Meskwaki Language Program, Teacher Associate
Koth, Barb Speech Pathologist
Lacey, Greg Fifth Grade Teacher
Lasley, Ann Kitchen Associate
Lasley, Wanda Meskwaki Language Program, Teacher
Lasley-Santos, Laurie Meskwaki Language Program, Resource Developer
Lawrence, LuAnn Teacher Associate
Lesmeister, Amber Head Cook
Lowry, Bonnie Special Education Coordinator
Lyon, Charles 7-12 PE Health
Maldonado, Zandra Sixth Grade Teacher
Manard, Carolyn Superintendent
Mason, Barb First Grade Teacher
McGinnis, Jan SPED Teacher
Meyer, Jeff MS/HS Math Instructor
Miller, Cheryl Kindergarten Teacher
Morales, Teresa Sixth Grade Teacher
Morris, Amanda Teacher Associate
Murphy, Brian 7-12 Language Arts
Murphy, Sarah K-8 Physical Education/Health
Oldbear, Zane Meskwaki Language Program, Teacher Associate
Parsons, Susan MS/HS Science Teacher
Perez, Anne 21st Century Coordinator
Phinney, Michelle Teacher Librarian
Pushetonequa, Adrian Meskwaki Language Program, Teacher
Pushetonequa, Delonda 7-12 Business Teacher
Robbins, Todd 7-12 Industrial Technology
Roberts, Lana Second Grade Teacher
Roberts, John Meskwaki Language Program, Teacher
Rutledge, Andrea First Grade Teacher
Sampson, Claude 7-12 Technology, Social Studies, Drivers Ed.
Sanache, Candice A. Procurement Specialist
Sanderson, Nancy 7-12 SPED Teacher Associate
Sawyer, Judy Teacher Associate
Scabbyrobe, Amber Meskwaki Language Program, Teacher
Seymour, Norm Teacher Associate
Sienknecht, Tracy Teacher Associate
Slick-Driscoll, Leah 7-12 Social Studies
Snow, Iola Custodial
Snow, Stephanie Administrative Assistant, Superintendent
Sondag, Valerie K-12 Music
Suchomel, Valerie  EC-2 Grade Special Education Teacher Associate
Thomas, Meridith Second Grade Teacher
Vargason, Jane Teacher-Substitute
Vest, Stephanie Nurse Assistant
Walker, Gail Custodial
Wanatee, Brenda Teacher Associate
Wanatee, Carolyn Elementary Secretary
Wanatee, Cyndi Administrative Assistant 
Wanatee, Demetreus Maintenance
Wanatee, Diahann Meskwaki Language Program, Teacher
Wanatee, Priscilla Meskwaki Language Program, Teacher
Wanatee, Rose Meskwaki Language Program, Teacher
Welch, Grace Foundation Room Special Education Teacher Associate
Whalen, Emmett Kindergarten Teacher Associate
Wilson, Bill 7-12 Reading, Librarian
Youngbear, Hunter Teacher Associate
Youngbear-Brown, Daniel Meskwaki Language Program, Teacher Associate
Youngbear, Stacy Maintenance
Zuber, Julie Interventionist Teacher